4 maja 2023 by Neadoo
Podróżowanie z dzieckiem, niezależnie od tego, czy chodzi o krótszą, czy dłuższą podróż, może być wyzwaniem. Nie zawsze mamy do dyspozycji samochód, a nawet jeśli to przy długiej trasie problem może pojawić się na przykład z powodu choroby lokomocyjnej, która jest dość częsta wśród maluchów. Samolot też nie w każdym przypadku jest najlepszą opcją, szczególnie na wakacje w kraju. Co nam więc zostaje? Ciekawą alternatywą może być wybranie podróży pociągiem. Jak przygotować się na taki wyjazd?
Podróż z dzieckiem w wózku w pociągu jest nie tylko możliwa, ale może też być przyjemnym doświadczeniem. Wiele zależy tu od wybranej trasy i samego pociągu. Na przykład w pociągach PKP Intercity osoby podróżujące z dziećmi mogą liczyć na szereg udogodnień, które gwarantują odpowiednie warunki, by podróż pociągiem z niemowlakiem była wygodna, to m.in.:
Możemy oczywiście zdecydować się również na przejazd wagonem bez przedziałów lub pociągiem przewoźnika, który nie zapewnia specjalnych przedziałów, nie mamy już jednak wtedy zapewnionych równie komfortowych warunków. Warto przy tym pamiętać, że również w pociągach bez rezerwacji miejsc znajdziemy wyznaczone miejsca siedzące przeznaczone dla dziecka do lat 6 i opiekuna takiego dziecka oraz dla kobiet w ciąży.
Dzieci do 4 roku życia mogą podróżować pociągiem za darmo, ponieważ są objęte ulgą w wysokości 100% ceny biletu 2 klasy. Nie oznacza to jednak, że nie musimy mieć dla takiego malucha biletu — konieczne jest posiadanie tzw. biletu zerowego. W czasie podróży należy mieć też przy sobie dokument, potwierdzający wiek dziecka.
W obniżeniu kosztu przejazdu pomoże nam też bilet rodzinny, który ma w swojej ofercie np. PKP Intercity. Pozwala on rodzicowi lub opiekunowi podróżującemu z dzieckiem na kupienie biletu w niższej cenie również dla siebie.
Planując podróż z niemowlakiem pociągiem, warto pamiętać, że przysługuje nam prawo do przewozu wózka dziecięcego, niezależnie od tego, czy mamy miejsce w przedziale rodzinnym, czy w innej części pociągu. Jak jednak wygląda kwestia opłat za przewóz wózka?
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o spakowanie wszystkiego, co może być nam potrzebne. Chodzi tu zarówno o bilety i dokumenty, jak i rzeczy niezbędne w codziennej opiece nad dzieckiem, czyli np. produkty higieniczne, pieluszki, jedzenie i picie dla malucha, zdrowe przekąski, ubranka na zmianę itd.
W przypadku nieco starszych dzieci możemy też zacząć już wcześniej opowiadać im o planowanej podróży pociągiem, tak by uniknąć stresu związanego z nowym miejscem i zamienić cały wyjazd w ciekawą przygodę. Warto pamiętać, że dzieci szybko się nudzą, dlatego najlepiej mieć pod ręką coś, co da im zajęcie — może to być np. ukochana przytulanka, kolorowanka czy ulubiona książeczka.
Chociaż do pociągu zabrać możemy każdy wózek dziecięcy, warto mieć na uwadze fakt, że im większy i cięższy jest dany model, tym trudniej będzie nam manewrować nim w wąskich korytarzach, szczególnie kiedy pociąg jest zatłoczony. Nie jest to aż takim problemem w przypadku sporadycznych podróży, ale jeśli mamy w planach częste wyjazdy pociągiem z dzieckiem w wózku, warto uwzględnić to już w momencie wybierania wózka.
Sprawdzą się tu przede wszystkim modele z lekką konstrukcją, dzięki której nie będziemy mieć problemu z wniesieniem wózka do pociągu ani schowaniem go nad siedzeniem po złożeniu. Przydatny będzie również wygodny i łatwy w użyciu system składania.
Szykując się na podróż pociągiem z dzieckiem w wózku, warto z wyprzedzeniem sprawdzić, jakie pociągi kursują na danej trasie. Taka informacja pozwoli na wybór najwygodniejszej dla nas opcji. Na przykład, na dłuższe trasy najlepszym rozwiązaniem może być pociąg Intercity udostępniający miejsca w przedziałach rodzinnych. Z kolei wielu przewoźników regionalnych korzysta z wagonów niskopodłogowych, dzięki czemu bez trudu wjedziemy i wyjedziemy z pociągu wózkiem.
Jest to rozwiązanie, które znajdziemy w wielu pociągach Intercity na popularnych trasach. Przedziały dla osób podróżujących z małymi dziećmi to specjalnie wydzielona przestrzeń dostosowana do potrzeb rodziców i maluchów. Dzięki wykupieniu miejsc w takim wagonie mamy pewność, że dziecko będzie mogło bawić się lub odpoczywać w czasie jazdy bez przeszkód i bez wpływu na pozostałych pasażerów pociągu. To zdecydowanie najwygodniejszy sposób na podróżowanie pociągiem z małym dzieckiem.
Miejsca w takich przedziałach przeznaczone są dla dzieci do 6 roku życia wraz z jednym opiekunem (liczba uprawnionych opiekunów może różnić się w zależności od przewoźnika, pociągu i zapotrzebowania na miejsca, warto więc zweryfikować takie informacje przed wyjazdem).
W ofercie Muuvo znajdują się wózki na cały okres wózkowania. To zarówno modele z gondolą, spacerówki, jak i wózki wielofunkcyjne — zaprojektowane z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie malucha, ale też komforcie rodzica. Właśnie dlatego wyposażone są w innowacyjne i sprytne rozwiązania, które przydadzą się na co dzień, to m.in. łatwe składanie, świetna wentylacja czy pojemny kosz do przechowywania podręcznych drobiazgów. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi możliwościami i wybrania wózka, który będzie idealnym towarzyszem zarówno krótkich wycieczek do pobliskiego parku, jak i dłuższych wyjazdów, również tych pociągiem!