Kocyk powinien znaleźć się w wyprawce każdego maluszka. To absolutna podstawa niezależnie od pory roku, ale biorąc pod uwagę ogromną liczbę opcji z różnych tkanin, znalezienie tego idealnego może sprawiać młodym rodzicom nieco trudności. Czy lepiej sprawdzi się bawełniany kocyk, czy może z modnej ostatnio wełny merino? Czy warto zdecydować się na kocyk całoroczny, czy inny na każdą porę roku? W poniższym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, by wybrać kocyk dla niemowlaka na jesień, który zapewni dziecku optymalny komfort w czasie wspólnych spacerów.
Jakie kocyki dla dzieci mamy do wyboru?
Zanim przejdziemy do omówienia najpopularniejszych dostępnych na rynku wariantów, warto podkreślić jedną istotną rzecz — warunki jesienią bywają zmienne. Dlatego tak samo jak w przypadku dziecięcych ubranek, warto przygotować się na każdą pogodę. W chłodniejsze dni przyda się gruby kocyk np. z wełny merino, ale kiedy świeci słońce i temperatura bardziej przypomina lato zbyt wiele warstw lub zbyt grube okrycie może stwarzać ryzyko przegrzania. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest dostosowywanie ubrań i dodatków do tego, co widzimy za oknem przed każdym wyjściem z maluchem z domu.
Posiadanie w wyprawce więcej niż jednego kocyka jest też istotne z perspektywy higieny. Jak każdy rodzic doskonale wie, w czasie opieki nad niemowlakiem plamy są codziennością, a kiedy już się pojawią posiadanie pod ręką czegoś na zmianę to prosty sposób na kontynuowanie spaceru bez stresu.
- Kocyk muślinowy: To bardzo przewiewny i lekki kocyk, który przyda się szczególnie w ciepłe, a nawet upalne dni, ponieważ jego delikatna struktura pozwala skórze oddychać i pozwala uniknąć przegrzania. Sprawdzi się również jako otulacz w domu, gdzie panuje stała komfortowa temperatura, ale nie jest to najlepszy wybór na jesień do wózka — wraz z końcem lata warto postawić już na ciepłe kocyki.
- Kocyk bambusowy: Koce wykonane z przędzy bambusowej są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku a do ich popularności przyczyniają się również właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Dużą zaletą jest to, że są przyjazne nie tylko skórze dziecka, ale też środowisku. Jednak ponieważ są dość cienkie, kocyki bambusowe lepiej sprawdzają się w cieplejsze dni, ale dostępne są również opcje z dodatkiem bawełny, które dają więcej ciepła.
- Kocyk polarowy: Polar to tkanina ceniona przede wszystkim za to, że świetnie ogrzewa. Wykorzystywany jest zarówno do szycia odzieży, jak i kocyków dziecięcych. Choć powstaje w całości z tworzyw sztucznych, bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Dodatkowo ma właściwości antyalergiczne, termoizolacyjne, jest przyjemny w dotyku i zachowuje miękkość i elastyczność nawet po wielokrotnym praniu.
- Kocyk bawełniany: Kocyki bawełniane należą do najczęściej wybieranych, ponieważ posiadają właściwości, przez które sprawdzają się praktycznie przez cały rok. Są miękkie i ciepłe, ale też przewiewne, dzięki czemu dziecko się nie przegrzewa. Tkanina bawełniana często mieszana jest z innymi, np. z bambusową, która nadaje jej lekkości.
- Kocyk wełniany: Wełna to świetny wybór na jesień i zimę, szczególnie na chłodniejsze dni. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszą się np. koce z wełny merino, która ma właściwości termoregulacyjne (skutecznie chroni skórę przed zimnem i ochładza ją, kiedy robi się ciepło), przepuszcza powietrze, pochłania wilgoć i szybko wysycha. Do tego jest antybakteryjna, elastyczna i miękka, nie będzie więc podrażniać skóry dziecka.
- Kocyk ocieplany: Tu do wyboru mamy np. dwustronny kocyk, a na jeszcze zimniejsze dni kocyk z wypełnieniem. Dodatkowe warstwy sprawiają, że jest nieco mniej elastyczny, ale za to doskonale trzyma ciepło, przyda się więc w czasie spacerów przy niskich temperaturach.
- Otulacz lub śpiworek: Otulacz bambusowy czy bawełniany to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego kocyka na jesień. Pozwala szczelnie otulić maluszka, tak by zapewnić mu ciepło w czasie spaceru bez martwienia się o to, że koc się zsunie. Najlepiej sprawdza się w przypadku najmłodszych dzieci, które czas w wózku spędzają w pozycji leżącej. Podczas zimowych wyjść, zamiast otulacza można wykorzystać grubszy śpiworek.
Czym kierować się wybierając kocyk niemowlęcy na jesienne spacery?
- Bezpieczeństwo i zdrowie maluszka: Wybór kocyka może nie wydawać się istotny z punktu widzenia zdrowia dziecka, ale warto pamiętać np. o tym, że skóra maluszka jest dużo delikatniejsza niż osoby dorosłej. Najlepiej więc wybierać miękkie kocyki przyjemne w dotyku, które nie będą wywoływały podrażnień, np. bawełniany kocyk, polarowy czy z wełny merino. Ważne też, by były antybakteryjne i antyalergiczne — takie właściwości powinny być potwierdzone stosownymi certyfikatami.
- Materiał: Istotne cechy różnych materiałów, z których produkowane są kocyki dla dzieci, omówiliśmy już powyżej, warto jednak podkreślić, że równie istotne znaczenie jak sam rodzaj tkaniny może mieć jej pochodzenie. Przed zakupem dobrze zerknąć na skład i sprawdzić np. czy bawełniany kocyk nie ma dodatków, których chcemy uniknąć. Jeśli produkt reklamowany jest jako ekologiczny, możemy sprawdzić, czy jest to tylko puste określenie, czy potwierdzony fakt (np. poprzez certyfikat GOTS dla bawełny organicznej).
- Dopasowanie do pogody: W czasie spaceru należy dbać o to, by dziecko nie było ani wychłodzone, ani przegrzane. Jesienna pogoda nie ułatwia tego zadania swoją zmiennością, dlatego warto stawiać na sprytne rozwiązania. Tu tradycyjnie w grę wchodzą warstwy (np. zabranie na spacer dwóch cienkich kocyków, by dołożyć drugi, jeśli zrobi się zimniej, lub spakowanie do torby grubszego koca na zmianę), ale też materiały z właściwościami termoregulacyjnymi (jak wełna merino), które zapewnią niesamowity komfort użytkowania przy niższej i wyższej temperaturze.
- Rozmiar kocyka: Wielkość ma znaczenie z kilku powodu. Po pierwsze, odpowiedni rozmiar kocyka będzie po prostu najwygodniejszy dla dziecka. Może wpływać jednak również na jego bezpieczeństwo — przy dużym kocu istnieje większe ryzyko, że maluch np. zakryje nim głowę w czasie snu lub po prostu się zaplącze. Kolejną kwestią jest ilość miejsca w gondoli, siedzisku wózka czy foteliku samochodowym. Ciepły polarowy czy bawełniany kocyk zajmie go dużo mniej niż warstwowy koc, zapewniając tyle samo ciepła.
- Komfort użytkowania: Wełniany lub bawełniany kocyk niemowlęcy, który jest lekki i dopasowuje się do ciała, będzie na co dzień dużo wygodniejszy niż sztywny materiał, który cięgle się zsuwa i trudno dokładnie przykryć nim maluszka. Co ciekawe, na splot często patrzymy jedynie jako element estetyczny, ale również on przekłada się na funkcjonalność. Przede wszystkim luźny splot jest bardziej przewiewny, więc lepiej nadaje się na cieplejsze dni, ale łatwiej też zahaczyć nim o elementy wózka czy ubrania, np. zamek.
- Łatwość czyszczenia: Plamy mogą powstać w czasie karmienia, przewijania, czy kiedy maluch wyrzuci kocyk z wózka lub fotelika samochodowego na ziemię. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć i wszystkiemu zapobiec, ale możemy odpowiednio się zabezpieczyć. W tym przypadku jest to niezwykle proste — wystarczy wybrać kocyk dla niemowlaka, który łatwo utrzymać w czystości. Uwagę warto zwrócić szczególnie na to, czy można prać go w pralce.
Czy jeden uniwersalny kocyk na cały rok to dobry pomysł?
Na rynku znajdziemy wiele produktów, które reklamowane są jako całoroczne, np. kocyki z wełny merino, które dobrze radzą sobie ze zmiennymi temperaturami. Dość uniwersalny jest również bawełniany kocyk. Faktycznie możemy z nich korzystać przez cały rok, ale nie znaczy to, że są odpowiednie na każdą pogodę. To raczej rozwiązania tzw. przejściowe, które sprawdzą się kiedy na dworze nie jest ani za ciepło, ani za zimno. Zawsze dobrze jednak mieć poza nimi w szafie również cienkie kocyki na lato oraz grubszy, ciepły kocyk na jesień i zimę, który skutecznie osłoni niemowlaka nawet przed wiatrem czy mrozem.
Jak dbać o kocyk niemowlęcy?
Właściwe dbanie o kocyk pomoże utrzymać czystość i uniknąć utraty kolorów czy jakości. Trudno udzielić tutaj uniwersalnych rad, ponieważ wszystko zależy od rodzaju tkaniny i wykonania — kocyk bawełniany wymaga zupełnie innych metod czyszczenia niż koc z wełny merino czy z wełny alpaki. Najlepiej w każdym przypadku kierować się zaleceniami producenta.
Jak często prać kocyk niemowlęcy?
Codzienne użytkowanie sprawia, że kocyk narażony jest na ciągłe zabrudzenia. Do tego osiada na nim również kurz, a w czasie spacerów pyłki i zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Wszystko to, choć często niewidoczne dla oka, może mieć negatywny wpływ na organizm dziecka. Z tego powodu kocyk, ale też poduszkę czy śpiworek, w którym dziecko jeździ w wózku, powinniśmy regularnie prać. Najlepiej raz na tydzień lub dwa tygodnia.
W czym prać kocyk niemowlęcy?
Podobnie jak w przypadku ubranek, kocyki dziecięce należy prać w hipoalergicznych i delikatnych środkach do prania. Do wyboru mamy wiele produktów przeznaczonych dla niemowląt.
Odpowiednie wyposażenie wózka to gwarancja udanego spaceru
Ciepły kocyk to idealny dodatek do wózka na jesień, który sprawi, że każda chwila spędzona na świeżym powietrzu będzie przyjemnością. Równie istotne jak jakość dodatków jest jednak wybranie wygodnego wózka. Modele z oferty Muuvo to stylowe wózki, które świetnie sprawdzą się zarówno w czasie spacerów po mieście, jak i w parku czy w lesie, zapewniając wysoki komfort użytkowania, dzięki dobrej amortyzacji i łatwości prowadzenia. Oferujemy nowoczesne rozwiązania i najwyższą jakość!