O czym warto pomyśleć, wybierając wózek dla nowo narodzonego niemowlaka? Rodzice muszą stanąć przed dużym wyzwaniem, zadbaniem o potrzeby wszystkich. Nieustanne odgadywanie potrzeb maluszka i pogodzenie ich z własnymi jest jednym z największych wyzwań rodzicielstwa. Rodzic nieustannie myśli, czy niemowlak nie jest głodny, czy dobrze śpi, czy nie jest mu za zimno, albo za ciepło, czemu jest niespokojny, czemu nie śpi w nocy i tak dalej. Z drugiej strony, zadbanie o swój komfort jest równie istotne. Potrzebujesz sił i zapasów cierpliwości, żeby znaleźć satysfakcję w rodzicielstwie i jak najlepiej spełniać swoje obowiązki. Jeśli stoisz przed wyborem wózka, na pewno myślisz o wygodzie i bezpieczeństwie swojej pociechy. W drugiej kolejności warto poszukać wózka, który będzie dla ciebie komfortowy – lekki, nadający się do podróżowania, łatwy do składania, wielofunkcyjny i nierujnujący twojego portfela.
Jakie zalety ma wózek z dużą gondolą?
Wózek głęboki z dużą gondolą jest najlepszym rozwiązaniem, żeby zadbać o komfort maluszka urodzonego jesienią lub zimą, szczególnie jeżeli nasz niemowlak jest duży. Duża gondola zapewnia więcej przestrzeni, niemowlak będzie mógł się swobodnie ruszać. Natomiast rodzice będą mieli wystarczającą ilość miejsca, żeby pomieścić śpiwory, kocyki, poduszeczki, kombinezony i wszystkie niezbędne w chłodniejsze dni ubrania. Więcej przestrzeni oznacza również, że żadna niezbędna zabawka, czy pluszak nie zostanie pominięta – wszystkie ukochane zabawki pójdą na spacer razem z dzidziusiem. Zabawki i pluszaki są dla dzieci dużo bardziej istotne, niż dla dorosłych, nie chodzi tylko o rozrywkę. Zapewniają im poczucie stałości otoczenia i pozwalają radzić sobie z niepokojem i lękami. Dbając o stałe elementy otoczenia, dbasz również o emocjonalny spokój swojej pociechy.
Czy uda mi się znaleźć lekki wózek z dużą gondolą?
Komfort maluszka jest bardzo ważny, ale nie zapominajmy o komforcie rodziców, którzy muszę ten wózek przenosić kilka razy dziennie. Pomyśl o tym, ile razy będziesz musiał/a wpinać i odpinać gondolę, składać stelaż, wnosić i znosić wózek po schodach, wprowadzać do autobusów i tramwai i tak dalej. Waga wózka i łatwość jego prowadzenia jest najbardziej istotna dla rodzica. Wózki ze standardowymi lub małymi gondolami są w większości lżejsze, od tych z dużymi. Latem, rodzice chętniej wybierają te mniejsze, bo nie potrzebują zaopatrzyć bobasa w kokon ciepłych ubrań. Niemniej, znalezienie lekkiego wózka z gondolą XL jest możliwe i warto to zrobić. Najlepiej będzie porównać modele w sklepie, wożąc siatkę z zakupami w różnych wersjach wózków, z różnymi gondolami.
Wózki 2 w 1
2 w 1, czyli wózek gondola i spacerówka w jednym to rozwiązanie, które posłuży na dłużej. Z wózka z gondolą korzysta się zazwyczaj do około 6-8 miesiąca życia, potem dziecko czuję się lepiej w wózku spacerowym, w którym ma większą swobodę ruchu i widzi więcej świata, który staje się niezmiernie fascynujący. Zakup wózka dwa w jednym oznacza zakup wózka z możliwością zamiany gondoli na siedzisko spacerowe. W tym wypadku gondola nie jest przymocowana na stałe. Wózki 2 w 1 mogą być skonstruowane ze stelażu wózka wraz z kołami, gondoli i osobnego siedziska spacerowego lub stelażu wraz z kołami oraz składanej gondoli, którą można przekształcić w siedzisko spacerowe. W obu przypadkach, rozwiązanie 2 w 1 jest bardzo wygodne.
Jaki wózek będzie najlepszy?
Brakuje uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ale jest szereg wskazówek. Przed zakupem wózka, trzeba się zastanowić jak długo ma on nam służyć i jak bardzo jest funkcjonalny. Kupując wózek na 3-4 lata, kryterium wielofunkcyjności i solidności wykonania, powinno być kluczowe. Byle jaka konstrukcja zwyczajnie nie wytrzyma tylu lat. Z drugiej strony, nasza pociecha najpierw będzie podróżowała w pozycji leżącej – wózek z gondolą, potem w pozycji siedzącej z częstymi drzemkami – spacerówka, którą można łatwo dostosować do pozycji leżącej, a potem rodzice będą zabierali spacerówkę na spacer, na wypadek gdy pociecha się zmęczy bieganiem.
Z drugiej strony, jeżeli wózek ma być dostosowany tylko do konkretnego etapu rozwoju dziecka, na przykład na okres pierwszych 6 miesięcy, można lepiej przemyśleć jego potrzeby. Zimą będzie to wózek z dobrą amortyzacją, dużą gondolą, zapewniający stabilność. Latem i w późniejszych etapach życia, mała, lekka spacerówka, łatwa do manewrowania i transportu.